Skip to main content
Nowoczesne kominki Wrocław

Co warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na kominek?

Wybór kominka nie powinien być przypadkową decyzją. Tak inwestycja zwróci się w postaci przyjemnej atmosfery, sprzyjającej rodzinnym spotkaniom i romantycznym wieczorom w blasku ognia, dającego wyjątkowe ciepło. Bowiem zadanie kominka to nie tylko ogrzewanie pomieszczeń, ale również i budowanie wyjątkowego klimatu domu, zbliżającego do siebie jego mieszkańców. Dlatego też wybierając kominek, warto wcześniej dokładnie przemyśleć czy będzie on pełnił wyłącznie funkcję praktyczną, czy też wykorzystane zostaną jego walory dekoracyjne.

Kominki Wrocław

Czy kominek może być zamontowany w każdym domu?

Niestety, kominek nie może być zamontowany w każdym budynku. Musi on bowiem spełniać konkretne wymagania, aby urządzenie mogło bezpiecznie ogrzewać pomieszczenia. Kominki mogą więc być montowane jedynie w domach jednorodzinnych. Przepisy dopuszczają również ich umieszczenie w niskich budynkach wielorodzinnych oraz w rekreacji indywidualnej czy budowie zagrodowej. Kominek musi również przylegać do komina, który z kolej powinien mieć przynajmniej 4 metry wysokości. Obwód komina musi również pasować do średnicy wylotu spalin. To jeszcze nie wszystkie wymagania, jakie trzeba spełnić, by móc bezpiecznie zamontować kominek w swoim domu. Ściany komina muszą być bowiem zabezpieczone w odpowiedni sposób i wykonane z materiałów niepalnych.

Kominki Lexus Andrzej Słoninka - Wrocław

Jaki powinien być wkład kominowy?

Zakup wkładu kominowego powinien być podyktowany jego przeznaczeniem. Jeśli ma on ogrzewać pomieszczenia, należy pamiętać o przewodach, którymi ciepłe powietrze będzie rozprowadzane. Ciekawą alternatywą jest natomiast wkład z płaszczem wodnym, który jest wpinany do instalacji centralnego ogrzewania lub też ogrzewania podłogowego. Moc kominka powinna być również dostosowana do metrażu pomieszczeń, które będzie on ogrzewał. Dzięki temu temperatura nie będzie zbyt wysoka, ani też za niska. Przyjmuje się, że 1 kW mocy jest w stanie ogrzać 10 m², choć warto wziąć pod uwagę również dodatkowe aspekty, jak np. ocieplenie budynku czy jego wiek. Istotny będzie także materiał, z którego będzie wykonany kominek. Wybierając tego rodzaju produkt, warto zwrócić uwagę na grubość ścian paleniska, które wskazują na jego jakość.

Co jeszcze warto wiedzieć o kominkach?

Pozostaje jeszcze odpowiedzieć na pytanie: co warto wiedzieć, decydując się na montaż kominka w 2022 roku, gdyż jak wiadomo potrzeby użytkowników zmieniają się niemalże z dnia na dzień. Nowoczesne kominki to nie tylko świetny wygląd, ale również i oryginalne metody, związane ze spalaniem. Jedną z metod, na którą warto zwrócić szczególną uwagę jest, chociażby „dopalanie na popiele”. W tym przypadku opał wypala się całkowicie, a ilość popiołu jest minimalna. Efektywność spalania zwiększa również system doprowadzania powietrza, które trafia bezpośrednio do komory spalania. Kominek może być także prawdziwym sercem domu, jeśli wybierzemy produkt o wyjątkowym wyglądzie, wpisującym się w aranżację ogrzewanych przez niego pomieszczeń.

Komentarzy (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *