Skip to main content
Awaria auta na autostradzie

Co zrobić, gdy samochód ulegnie awarii na autostradzie? Ile czasu czeka się na pomoc drogową?

Autostrada A4 to najdłuższa polska autostrada, licząca sobie 667 kilometrów. Nie powinien więc dziwić fakt, że codziennie dochodzi tutaj do serii groźnych awarii, stanowiących realne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia osób, poruszających się po niej przy pomocy różnych środków transportu. Co zrobić, gdy samochód ulegnie awarii na autostradzie i ile czeka się tutaj na pomoc?

Laweta - Pomoc Drogowa JAREX we Wrocławiu

Jak zabezpieczyć miejsce, w którym doszło do awarii?

Zanim jeszcze zadzwonimy po wsparcie w postaci pomocy drogowej, warto zadbać o bezpieczeństwo na drodze. W tym celu należy ustawić samochód na poboczu i zapewnić mu odpowiednią widoczność dla innych uczestników ruchu, którzy po autostradzie poruszają się z dużą prędkością. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, miejsce awarii należy oznaczyć trójkątem ostrzegawczym, stanowiącym obowiązkowy element wyposażenia każdego pojazdu. Odległość pomiędzy niesprawnym samochodem, a trójkątem ostrzegawczym, nie może być w tym przypadku mniejsza, niż 100 m. Należy również pamiętać o kamizelce ratunkowej dla kierowcy, co zwiększy jego bezpieczeństwo podczas poruszania się wokół uszkodzonego pojazdu.

Bezpieczeństwo pasażerów – jak o nie zadbać?

W przypadku każdej awarii na autostradzie, najważniejsza staje się troska o bezpieczeństwo pasażerów i kierowcy, przebywających w uszkodzonym pojeździe. Przede wszystkim powinni oni oczekiwać na pomoc po drugiej stronie barierek energochłonnych. Korzystając z oferty pomocdrogowatirwroclaw.pl można liczyć na szybką pomoc i wsparcie w kryzysowej sytuacji, więc oczekiwanie nie powinno być uciążliwe.

Awaria auta na autostradzie

Czy na autostradzie można holować samochód?

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, na autostradzie istnieje zakaz holowania samochodów. Zabronione jest również udzielanie takiego wsparcia przez innych uczestników ruchu drogowego, odbywającego się w tym właśnie miejscu. Jeśli poważna w skutkach awaria ma miejsce właśnie na autostradzie, konieczne będzie skorzystanie z usług profesjonalnych firm, świadczących swoje usługi z zakresu pomocy drogowej. Często wybieranym rozwiązaniem jest w tym przypadku firma, mieszcząca się pod adresem https://goo.gl/maps/jcJWujnYfQCLgWDc9, w ofercie, której znajduje się holowanie, laweta i profesjonalna pomoc na drodze.

Naprawa samochodu na autostradzie – czy istnieje taka możliwość?

Jednymi z najczęstszych przyczyn awarii, które mają miejsce na autostradzie, są uszkodzenia opon lub brak paliwa. Niezależnie od tego, czy pojazd został unieruchomiony przez drobną usterkę, czy też poważną awarię, dalsza jazda staje się wówczas niemożliwa. Pomimo tego, że wielu kierowców potrafi naprawić samochód, przywracając mu możliwość poruszania się po drodze, na autostradzie obowiązują przepisy, surowo zabraniające tego rodzaju działań. Naprawy mogą być dokonywane wyłącznie przez odpowiednie służby, z którymi należy się skontaktować w przypadku każdej awarii. Taką pomoc można również wezwać przez telefony alarmowe, umieszczone co 2 km na całej długości autostrady.

Komentarzy (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *