Skip to main content
Czy warto kupić domek holenderski?

Czy domek holenderski to budynek mieszkalny?

Rosnąca popularność posiadania gruntu w miejscowościach turystycznych sprawia, że coraz więcej osób myśli o posiadaniu własnego domku letniskowego. Dostępne na rynku rozwiązania umożliwiają to w przystępnych cenach i bez konieczności długo trwającej budowy. Jednym z takich rozwiązań są domki holenderskie.

Czym są domki holenderskie?

Domki letniskowe nie muszą posiadać fundamentów i mogą być przygotowane w technologii umożliwiającej łatwe transportowanie. Właśnie te cechy posiadają domki holenderskie, oferowane między innymi przez www.mobilnedomkins.pl, umożliwiające szybkie postawienie i podłączenie do przygotowanej instalacji. Charakteryzują się bardzo prostą konstrukcją i możliwością postawienia bez pozwolenia na terenie działek rekreacyjnych.

Jeśli domek ma być postawiony na działce budowlanej, musi to zostać zgłoszone do urzędu, a sama konstrukcja nie może mieć charakteru trwałego i musi zostać usunięta po upływie określonego czasu, nie dłuższego niż 180 dni.

Czy domek holenderski może być budynkiem mieszkalnym?

Cechą charakterystyczną domków holenderskich jest ich brak trwałego połączenia z gruntem. Z tego też powodu traktowane są jako tymczasowe obiekty budowlane i nie mogą być zakwalifikowane jako budynki mieszkalne. Budynek mieszkalny musi spełniać konkretne warunki:

  • być trwale połączony z gruntem,
  • mieć doprowadzoną ciepłą wodę,
  • posiadać instalację grzewczą,
  • zachować wymogi związane z izolacją cieplną i współczynnikiem przenikania ciepła ścian,
  • spełniać wymogi odnośnie do powierzchni okien i wysokości pomieszczeń (min. 2,5 metra).

Domek holenderski nie spełnia części z tych wymogów, jednak nie oznacza to, że nie ma możliwości zmiany jego kwalifikacji.

Czym się charakteryzują domki holenderskie?

Jak przerobić domek holenderski na budynek mieszkalny?

Ze względu na dużą dostępność i szeroką ofertę, używane domki holenderskie mają coraz atrakcyjniejsze ceny. Z tego też powodu coraz częściej można usłyszeć o zmianie kwalifikacji tego rozwiązania na budynki mieszkalne.

Osoby, które chcą przekwalifikować swoją działkę rekreacyjną na budowlaną i umieścić tam domek holenderski na stałe, muszą dokonać stosownych przeróbek. Przede wszystkim niezbędne będzie stworzenie fundamentów, na które domek zostanie przestawiony. Umożliwi to podpięcie na stałe do stosownych instalacji. Potrzebne będzie też odpowiednie docieplenie ścian i montaż instalacji grzewczej. Ważne jest, że jeśli domek holenderski będzie przerabiany na budynek mieszkalny, niezbędne będzie uzyskanie stosownego pozwolenia na budowę, ponieważ wtedy zaczną go obowiązywać wszystkie przepisy związane z budową domu.

Czy warto przerabiać domek holenderski na budynek mieszkalny?

Jeśli weźmie się pod uwagę koszty postawienia na stałe domku letniskowego od podstaw, dużo tańszym rozwiązaniem okazuje się właśnie zakup domku holenderskiego i dostosowanie go do standardu budynku mieszkalnego. Jest to też rozwiązanie dużo szybsze i w wielu przypadkach możliwe do wykonania we własnym zakresie, bez konieczności korzystania z usług firm budowlanych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *