Skip to main content
Fotowoltaika APP Energy

Czy pokrywa śniegu ma wpływ na funkcjonowanie paneli fotowoltaicznych? Odpowiadamy!

Śnieg na ogół kojarzy nam się ze wspaniałymi zabawami, lepieniem bałwana z dziećmi i szalonymi bitwami na śnieżki. Niestety, bardzo często obfite opady budzą nasz niepokój i nie zawsze chodzi tu tylko o konieczność odśnieżania podjazdów i chodników. Wiele osób bowiem zastanawia się również czy panele fotowoltaiczne będą działać pod warstwą białego puchu. Wokół tego tematu narosło już wiele mitów. Dlatego też postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości w tym zakresie, by uspokoić użytkowników paneli słonecznych.

Fotowoltaika Lublin

Czy śnieg przeszkadza panelom fotowoltaicznym?

To, że śnieg może w istotny sposób ograniczyć natężenie padania promieni słonecznych na powierzchnię paneli fotowoltaicznych chyba nikogo nie dziwi. Mówi się nawet, że pokrywa śnieżna obniża ilość promieniowania nawet o 20%. Nie da się również ukryć, że zima w ostatnich latach oszczędza nas, jak nigdy wcześniej. Pomimo tego warto wiedzieć, że w naszym kraju opady śniegu mogą występować nawet 100 dni w roku, co oczywiście zależy od konkretnego regionu kraju. W jego zachodniej i południowej części, śnieg może utrzymywać się nawet 120 dni w roku! Biorąc pod uwagę wyłącznie te dane, można wysnuć mylny wniosek mówiący, że instalacje fotowoltaiczne nie są opłacalne. Okazuje się jednak, że teza ta nijak ma się do rzeczywistości. Jak podkreślają naukowcy, śnieg powoduje od 0,3% do 3,5% strat rocznie, jeśli chodzi o wydajność paneli fotowoltaicznych. Co ważne, badania zostały przeprowadzone nie w Polsce, a w kanadyjskiej prowincji Ontario i niemieckim Monachium czyli tam, gdzie opady śniegu są znaczni większe, niż w naszym kraju.

Dlaczego śnieg nie szkodzi fotowoltaice?

Aby mieć pewność, że śnieg nie zaszkodzi panelom fotowoltaicznym, konieczny jest ich prawidłowy montaż. Chodzi tutaj konkretnie o nachylenie, które powinno wynosić 35 stopni. Takie nachylenie powoduje, że pod wpływem ciężaru, kolejne warstwy śniegu zsuwają się z paneli. To jeszcze nie wszystko. Jak bowiem podkreślają naukowcy, warstwa śniegu nie tylko nie przeszkadza, ale może również pozytywnie wpłynąć na pracę całej instalacji. Jak to możliwe? Otóż promienie słoneczne będą odbijać się od pozostałości śniegu, zwiększając tym samym natężenie promieniowania, które pada na powierzchnię fotowoltaiki.

Fotowoltaika APP Energy

Czy usuwanie śniegu z paneli fotowoltaicznych jest konieczne?

Wiele osób zastanawia się jednak, czy konieczne jest usuwanie śniegu z paneli fotowoltaicznych. Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w artykule, zamieszczonym na stronie https://appenergy.pl/czy-nalezy-usuwac-snieg-z-paneli-fotowoltaicznych/, gdzie wyjaśniono m.in. kiedy należy odśnieżać moduły, a w jakich sytuacjach lepiej z tego zrezygnować. Otóż jak się okazuje, regularne odśnieżanie powierzchni paneli, zwiększa wydajność systemu zaledwie o ok. 1,4%. Podczas tej czynności można jednak zarysować płyty, co z kolei może wpłynąć na ich wydajność. Panele warto odśnieżać wyłącznie na płaskich dachach, choć należy wykonywać tą czynność tylko wtedy, gdy śnieg nie jest zamarznięty.

Komentarzy (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *