Skip to main content
Czy wykańczanie mieszkania jest drogie?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz?

Wykańczanie własnego mieszkania to często ogromna radość. Wybór podłóg, kolorów ścian, płytek, a następnie mebli i dodatków może być fascynującą przygodą. Niestety często wiąże się z wysokimi kosztami. Nie dotyczy to tylko materiałów budowlanych, ale również robocizny i częstych poprawek po nieodpowiedzialnej ekipie budowlanej. Czy istnieje sposób, aby wykończenie mieszkania pod klucz nie przyniosło przykrych niespodzianek?

Mieszkania w stanie deweloperskim – jakie prace wykończeniowe trzeba przeprowadzić?

Gdy nabywasz mieszkanie wykończone „pod klucz”, Twoje działania ograniczają się do aranżacji wnętrz oraz zakupu mebli i sprzętu AGD. Większość nowych lokali jest dostarczana mieszkańcom w standardzie deweloperskim. Oznacza to, że przed zamieszkaniem będą wymagane prace wykończeniowe, takie jak:

  • tynkowanie i malowanie sufitów oraz ścian;
  • położenie podłogi;
  • montaż systemu oświetleniowego i urządzeń grzewczych;
  • zakup i montaż wyposażenia łazienki;
  • stworzenie praktycznej kuchni i podłączenie niezbędnych urządzeń;
  • budowa dodatkowych ścian działowych lub schodów, jeśli planujesz zmianę rozkładu mieszkania.

Więcej niezbędnych do wykonania prac wykończeniowych można zobaczyć na stronie Kompleksowe wykończenia mieszkań Wrocław, na które dokładnie opisywane są usługi firmy remontowej z dolnego Śląska.

Jak się przygotować do wykańczania mieszkania?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania?

Przyjmując ogólne dane i bazując na doświadczeniach inwestorów i firm wykończeniowych, można przyjąć, że koszt wykończenia mieszkania o powierzchni 50-60 m² wynosi:

  • w wersji ekonomicznej: około 1 000 zł/m²,
  • w wersji standardowej: około 1 500 zł/m²,
  • w wersji o podwyższonym standardzie, minimum 2 000-2 500 zł/m².

Podsumowując, koszt wykończenia mieszkania o powierzchni 50-60 m² może wynieść od 50 000 do ponad 100 000 zł.

Co wpływa na koszt wykończenia mieszkania?

Największy wpływ na całkowity koszt wykończenia mieszkania mają ceny wybranych materiałów budowlanych, wykończeniowych, sprzętu do łazienki i kuchni, mebli oraz dekoracji. Można zdecydować się na zwykłą farbę, która kosztuje 30-40 zł za puszkę 2,5 l, lub na taką, która kosztuje 100 zł za podobną pojemność. Podobnie jest z podłogami – cena paneli laminowanych o niskiej klasie ścieralności może wynosić nawet 15 zł za m², podczas gdy prawdziwe drewno może kosztować znacznie więcej niż 100 zł za m². To samo dotyczy wyposażenia kuchni – szafki z litego drewna z kamiennym blatem zawsze będą droższe od tych z laminatu.

Każdy element wykończenia mieszkania ma duże znaczenie dla budżetu. Nie oznacza to jednak, że mieszkanie wykończone w ekonomicznym standardzie będzie niefunkcjonalne czy niemodne. Można zdecydować się na takie wyposażenie, które będzie sprawdzać się znakomicie przez lata. Budżet remontu można dostosować do swoich możliwości finansowych, ale trzeba pamiętać, że remont często wiąże się przede wszystkim z ogromnym wysiłkiem, zwłaszcza jeśli przeprowadzany jest samodzielnie, bez pomocy ekipy remontowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *