Skip to main content
Arteterapia kursy

Jak działa arteterapia i jakie są jej rodzaje?

Zgodnie z najnowszymi badaniami, sztuka jest idealną drogą, pozwalającą otworzyć nasze wnętrze. Wpływa ona również na sferę fizyczną, powodując w niej określone zmiany. Terapia przez sztukę nie ma ograniczeń wiekowych i może być zastosowana dla pacjentów z każdego przedziału wiekowego.

Choreoterapia - terapia tańcem

Kto może skorzystać z arteterapii?

Terapia przy pomocy sztuki kierowana jest do osób, borykających się z trudnościami w zakresie nawiązywania i utrzymywania relacji interpersonalnych. To również doskonałe rozwiązanie dla osób z depresją, nerwicą czy zaburzeniami lękowymi. Arteterapia sprawdza się w przypadku pacjentów leczących uzależnienia i traumy oraz w stosunku do osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami intelektualnymi. Jest ona stosowana także wspomagająco u pacjentów, zmagających się z nowotworami. To idealna droga komunikacji z dziećmi autystycznymi oraz z osobami, które przeżyły różnego rodzaju traumy. Bierny lub czynny udział w sztuce, pozwala odprężyć się i zrelaksować. Sztuka działa pozytywnie również na zdrowych ludzi, przy czym dobór metod oddziaływania może tutaj zależeć od kilku czynników. Do tej grupy należą m.in. umiejętności i inwencja terapeuty, ale również i predyspozycje samego pacjenta oraz jego doświadczenia. Warsztaty arteterapeutyczne odbywają się współcześnie w wielu ośrodkach. Więcej o tym zagadnieniu, można dowiedzieć się na stronie Akademia Arteterapii – Dla osób planujących studia arterapii, gdzie przedstawiono m.in. szereg zalet, wynikających z udziału w tego rodzaju szkoleniach.

W jaki sposób działa arteterapia?

Dzięki ekspresji poprzez sztukę pacjent doznaje wyjątkowego poczucia wyzwolenia oraz oczyszczenia, określanego mianem katharsis. Sztuka pozwala dotrzeć do wnętrza pacjenta i otworzyć się przed terapeutą. W ten sposób obniżony zostaje również poziom stresu i lęku, znika napięcie i podenerwowanie. Arteterapia wpływa na nasze świadome oraz podświadome działanie, wzmacniając m.in. samoocenę oraz ucząc budować odpowiednie relacje społeczne. Dzięki sztuce pacjent może zmienić swój sposób patrzenia na otaczającą go rzeczywistość. Zyskuje on również świadomość własnych talentów i możliwości. Tak rozumiana arteterapia sprowadza się do trzech podstawowych funkcji. Pierwsza z nich to funkcja korekcyjna, prowadząca do odzyskania psychicznej równowagi. Drugą funkcją jest funkcja edukacyjna, pozwalająca na zdobycie nowych umiejętności i wiedzy, również o samym sobie. Trzecia z kolei to funkcja rekreacyjna, sprowadzająca się do relaksu i przyjemnego spędzenia wolnego czasu.

Jakie są rodzaje arteterapii?

Arteterapia może przybierać różne formy. Sporą popularnością cieszy się, chociażby terapia przez sztuki plastyczne, stanowiąca swoisty drogowskaz, wskazujący terapeucie kierunek działań, które musi podjąć. Często wykorzystywana bywa również choreoterapia, czyli terapia tańcem i ruchem, prowadząca do uwolnienia napięć i obniżenia poziomu stresu. Ciekawym rozwiązaniem będzie także bajkoterapia, skierowana głównie do dzieci oraz filmoterapia, sprowadzająca się nie tylko do projekcji, ale również i do rzeczowej dyskusji na temat obejrzanego filmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *