Skip to main content
Jak przygotować się do używania koncentratora tlenu?

Jak przygotować się do pierwszego użycia koncentratora tlenu?

Koncentratory tlenu coraz częściej pojawiają się w domach Polaków. Wiele osób wciąż zastanawia się jednak, jak działa taka aparatura i w jaki sposób należy z niej korzystać. W naszym artykule odpowiemy na te pytania. Podpowiemy również, jak prawidłowo przygotować koncentrator do eksploatacji.

Jak uzyskać dostęp do koncentratora tlenu?

Istnieją dwie podstawowe drogi pozyskania koncentratora tlenu do użytku domowego: zakup lub wypożyczenie. Jak czytamy na stronie, prowadzonej przez firmę oferującą wynajem koncentratorów tlenu, druga z wymienionych tu opcji jest coraz częściej spotykana. Jest ona szczególnie polecana wówczas, gdy:

  • tlenoterapia będzie trwała stosunkowo krótko;
  • możliwości finansowe nie pozwalają na zakup aparatu na własność.

Wiele osób wypożycza również koncentrator dla sprawdzenia określonego modelu przed zakupem.

Jak działa koncentrator tlenu?

Urządzenie to działa na bardzo prostej zasadzie: pobiera z otoczenia powietrze, a następnie usuwa z niego azot, stanowiący główny jego składnik. W rezultacie wzrasta poziom tlenu — może on sięgać nawet 96%. Szczegółowe omówienie zasad funkcjonowania aparatów tego typu znaleźć można w artykule „Co to jest koncentrator tlenu i jak działa?, opisującym również wskazania do ich stosowania. Zachęcamy do zapoznania się z nim. Warto zaznaczyć, że do uruchomienia koncentratora potrzebne będzie kilka elementów wyposażenia.

Najlepsza wypożyczalnia koncentratorów tlenu

Jakie akcesoria będą potrzebne podczas uruchamiania koncentratora tlenu?

W ramach przygotowań do uruchomienia koncentratora tlenu należy zaopatrzyć się w:

  • Wąsy tlenowe. Podają one tlen bezpośrednio do nosa osoby, która poddaje się tlenoterapii. Jeżeli chory nie jest w stanie oddychać nosem (lub jeżeli jest nieprzytomny), konieczne może być użycie maski tlenowej. Rozwiązanie to należy jednak traktować jako ostateczność — jest niewygodne i uniemożliwia efektywną komunikację z chorym.
  • Nawilżacz. Powietrze o wysokiej zawartości tlenu pomaga chorym w funkcjonowaniu, jednak kontakt z nim wysusza śluzówki. Zapobiega temu stosowanie nawilżacza.
  • Wąż tlenowy. Standardowo ma on od 2,1 do 5 metrów długości. Możliwe jest również stosowanie przedłużeń do niego. Pozwalają one na swobodne poruszanie się po mieszkaniu (mogą mieć nawet 10 metrów).

Warto też przygotować zapas wody zdemineralizowanej do nawilżacza.

Jak powinno przebiegać pierwsze uruchomienie koncentratora tlenu?

Nie należy uruchamiać koncentratora tlenu natychmiast po jego dostarczeniu — trzeba odczekać kilkadziesiąt minut, by jego temperatura wyrównała się z temperaturą otoczenia. W tym czasie można wlać wodę do nawilżacza. Należy przy tym pamiętać, że jej poziom nie może przekroczyć oznaczonego maksimum ani znaleźć się poniżej minimum. Samo włączenie aparatu jest banalnie proste — wystarczy do tego wciśnięcie guzika lub przesunięcie pokrętła. Po uruchomieniu urządzenia należy ustawić odpowiedni poziom przepływu tlenu. Musi on ściśle odpowiadać zaleceniom lekarza — zarówno zbyt wysokie, jak i zbyt niskie wartości tego parametru, mogą negatywnie odbić się na zdrowiu osoby poddanej terapii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *