Skip to main content
Rozmieszczenie okien PCV w domu

Jak zaplanować rozmieszczenie okien w domu?

Jednym z istotniejszych etapów budowy domu jest wybór stolarki okiennej. Nie jest to zadanie łatwe, ponieważ już na etapie projektu należy wziąć pod uwagę materiał, parametry oraz inne rozwiązania, które będą wpisywać się w estetykę całego budynku. Szczególnie istotne jest również rozmieszczenie okien, które będzie rzutowało na komfort naszego życia już po zakończonej budowie. Dlaczego jest to tak ważne? Jak rozplanować rozmieszczenie stolarki okiennej w domu, by dostęp światła był dopasowany do konkretnych pomieszczeń?

Okna PCV Bochnia

Na co wpływa ekspozycja okien?

Ekspozycją okna nazywamy kierunek, w którym jest ono skierowane. Ma ona istotny wpływ na oświetlenie pomieszczenia światłem naturalnym w ciągu dnia, dlatego tak ważne jest, by wziąć ten aspekt pod uwagę już na etapie tworzenia projektu budynku. Warto również wspomnieć, że prawidłowa ekspozycja okien ma duży wpływ na bilans energetyczny pomieszczeń, a złe rozmieszczenie stolarki okiennej może skutkować przegrzewaniem się wnętrza w czasie letnich upałów.

W jaki sposób zaplanować rozmieszczenie okien w domu?

Rozmieszczenie okien w domu to jedno z zadań, które należy wykonać przy projektowaniu budynku. W ten sposób mamy możliwość dopasowania nasłonecznienia do konkretnych pomieszczeń. Profesjonalne podejście do tego temu nie tylko poprawi komfort życia wszystkich domowników, ale również pozwoli nam obniżyć rachunki za ogrzewanie i energię elektryczną. W przypadku kupna domu w stanie surowym warto pochylić się z kolei nad tematem, jakim jest regulacja okien plastikowych, o której można przeczytać na zamieszczonej stronie, gdzie zamieszczono wszelkie niezbędne informacje na temat tego zabiegu.

Rozmieszczenie okien PCV w domu

Zasady rozmieszczenia stolarki okiennej w domu

Stojąc przed zadaniem odpowiedniego rozmieszczenia okien w nowo powstałym budynku warto wziąć pod uwagę pewne zasady, które pozwolą nam w pełni korzystać ze światła słonecznego w trakcie całego dnia:

  • Okna umieszczone po stronie południowej zapewniają nam najlepsze doświetlenie wnętrza. Może to mieć ogromne znaczenie zimą, kiedy promienie słońca będą w stanie ogrzewać pomieszczenie. Spośród pokoi, które warto umieścić po stronie południowej znajdziemy, zatem salon oraz pokój dziecięcy.
  • Przez okna umieszczone po stronie wschodniej wpada słońce w godzinach porannych. Z tego powodu decydując się na sypialnię w takim miejscu musimy pamiętać o zamontowaniu dobrej jakości rolet zaciemniających. Wśród pomieszczeń, które dobrze komponują się z oknami wschodnimi można wymienić kuchnię.
  • Okna od strony północnej gwarantują wyrównany poziom naświetlenia, co sprawi, że pomieszczenie nie będzie nagrzewać się, ani oślepiać nas słońcem o wczesnych godzinach porannych. Z tej strony warto jest umieścić sypialnię, gabinet, kuchnię lub łazienkę.
  • Okna od strony zachodniej zapewniają wieczorne oświetlenie wnętrza. Warto przy tym pamiętać, że w sezonie letnim będą one silnie nagrzewać się pod koniec dnia, dlatego okna od tej strony nie powinny być umieszczane w sypialni, pokoju dziecięcym oraz gabinecie. Taki rodzaj ekspozycji może jednak sprawdzić się w łazience.

Odpowiednie rozmieszczenie okien jest niezwykle istotne z punktu późniejszego użytkowania domu. Jeśli nie jesteśmy pewni swoich wyborów warto jest skonsultować się ze specjalistami w dziedzinie stolarki okiennej, takimi jak firma OP Invest – oknabochnia.pl, którzy fachowo doradzą nam jak zaplanować ekspozycje okien, by uzyskać jak największe korzyści.

Komentarzy (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *