Skip to main content
Zioła do uprawy domowej

Jakie zioła hodować w domu i jak je uprawiać?

Zioła towarzyszą człowiekowi niemalże od zawsze. Przez wiele wieków stosowane były jako pomoc w leczeniu różnorodnych chorób. Również i dzisiaj wiele osób korzysta z ich prozdrowotnych właściwości. Zioła stanowią również nieodłączny element codziennej kuchni, pełniąc rolę aromatycznych przypraw, nadających potrawom wyjątkowy smak. I to właśnie te zioła, których używa się w kuchni, są najczęściej uprawiane w domach czy mieszkaniach. Które z nich warto hodować na własny użytek i co należy wiedzieć, zanim podejmiemy się takiego wyzwania?

Zioła uprawiane w domu

Jakie zioła uprawiać w domu?

W domu uprawiać można niemalże wszystkie zioła. Dobrym miejscem dla nich będzie zarówno kuchenny parapet, jak i domowy balkon i taras. Uprawiając rośliny poza domem, warto znaleźć dla nich miejsce na okres zimowych chłodów. Wiele z ziół nie będzie w stanie przetrwać ujemnych temperatur i śniegu, jeśli nie zapewni im się odpowiedniej ochrony. W domu warto uprawiać przede wszystkim cząber, bazylię i majeranek. Świetnie sprawdzają się również wieloletnie byliny, do których grona zalicza się np. oregano, miętę, rozmaryn, lebiodkę, tymianek czy działającą uspokajająco melisę. Warto jednak uprawiać je osobno, gdyż nie każde z nich lubi towarzystwo innych ziół.

Sadzonki domowych ziół

Domowe zioła można zasiać lub zasadzić. Współcześnie nie ma najmniejszego problemu z dostępem do sadzonek, które zakupić można nawet w popularnych marketach. Dokonując zakupu, pamiętaj jednak, aby wybierać tylko zdrowe zioła, bez plam czy nalotu pod liśćmi. Sadzonki najlepiej umieścić w doniczce, by miały one miejsce na prawidłowy wzrost. Nowe sadzonki uzyskuje się np. poprzez odcięcie młodych pędów i umieszczenie ich w pojemniku z wodą na okres ok. 14 dni.

Pielęgnowanie ziół w warunkach domowych

Zioła nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Wystarczy umieścić je w nasłonecznionym miejscu, zapewniając przy tym dużo wilgoci. Optymalną temperaturą dla wzrostu ziół będzie ok. 20˚. Zioła wieloletnie należy również nawozić co 2 tygodnie. Trzeba przy tym stosować nawozy płynne na naturalnych składnikach, wystrzegając się wszelkich chemicznych substancji, które mogą zaszkodzić organizmowi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *