Skip to main content
Montaż klimatyzacji - na co warto zwrócić uwagę?

Na co zwrócić uwagę przed montażem klimatyzacji?

Wybór właściwej klimatyzacji nie jest dziś łatwy – ilość dostępnych na rynku urządzeń może wręcz przyprawić o zawrót głowy. W naszym artykule postaramy się więc wskazać czynniki, jakie powinniśmy brać pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o ich zakupie. Omówimy również najważniejsze parametry systemów tego typu.

Gdzie zamontować klimatyzację?

Jednym z elementów naszego procesu decyzyjnego powinno być wskazanie miejsca, w którym umieścimy urządzenia klimatyzacyjne. Należy rozmieścić je tak, by:

  • nie blokowały one okien lub drzwi,
  • nie były narażone na intensywne oddziaływanie słońca,
  • rozprowadzały powietrze równomiernie po całym pomieszczeniu.

Oczywiście to tylko niektóre z czynników, które trzeba uwzględnić. Aby dowiedzieć się więcej na temat technicznych aspektów lokalizacji systemów klimatyzacyjnych, warto przeczytać artykuł na stronie serwis i montaż klimatyzacji domowej w Olkuszu, omawiający szerzej związane z tym zagadnienia. Oczywiście przy wyborze miejsca należy brać pod uwagę również wygodę użytkowników, na przykład łatwy dostęp do systemów sterowania.

Jaki system klimatyzacji wybrać?

Kolejnym ważnym zagadnieniem jest typ urządzenia, jaki będzie zainstalowany w naszym domu lub mieszkaniu. Specjaliści wyróżniają klimatyzatory przenośne oraz systemy stacjonarne. Zwykle polecane jest drugie z wymienionych rozwiązań. Wymaga ono co prawda poniesienia większych kosztów, jednak urządzenia stacjonarne zdecydowanie górują nad przenośnymi wydajnością i efektywnością.

O czym trzeba pamiętać przy montażu klimatyzacji?

Na jakie parametry klimatyzacji zwrócić uwagę?

Warto zadbać też o odpowiednie dostosowanie właściwości klimatyzacji do naszych rzeczywistych potrzeb. Trzeba przy tym uwzględnić:

  • Moc urządzeń. Najczęściej przyjmuje się, że 1 kW mocy klimatyzatora wystarczy, by schłodzić 10 metrów kwadratowych powierzchni mieszkania. Specjaliści zalecają jednak, by przed zamówieniem spełniającego ten warunek urządzenia sprawdzić, czy nasza domowa instalacja elektryczna ma odpowiednie parametry, by efektywnie z nim współpracować.
  • Wydajność (inaczej: przepływ powietrza). Wartość ta podawana jest w metrach sześciennych na godzinę. Im jest wyższa, tym – z punktu widzenia użytkownika – lepiej.
  • Klasa energetyczna. Systemy o wyższej klasie zazwyczaj zużywają mniejszą ilość prądu, są więc zdecydowanie tańsze w eksploatacji.
  • Równie istotna jest ilość funkcji systemu oraz łatwość sterowania urządzeniami – decydują one o wygodzie użytkownika.

Jaki powinien być poziom głośności klimatyzacji?

Generowany przez system klimatyzacji hałas może w istotny sposób wpływać na komfort jej użytkowania. W związku z tym warto wybrać urządzenie o jak najniższej głośności. Za standard przyjmuje się obecnie generowanie przez klimatyzator dźwięków na poziomie od 20 do 60 decybeli, a najczęściej spotykaną wartością tego parametru jest – w przypadku systemów typu split – 35 decybeli. Warto pamiętać, że urządzenia klimatyzacyjne muszą spełniać normy, narzucone przez obowiązujące obecnie prawo (mowa tu na przykład o głośności na granicy naszej posesji).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *