Skip to main content
Odstające uszy u dziecka

Odstające uszy u dziecka – przyczyny i leczenie

Odstające uszy to problem, z którym borykają się zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Ten defekt w wyglądzie zewnętrznym może negatywnie kształtować postrzeganie samego siebie i rzutować na relacje społeczne. Dotyczy to zwłaszcza młodych ludzi, którzy rozpoczynają dopiero intensywne życie towarzyskie. Niestety, bardzo często zasady rządzące grupą rówieśniczą bywają bezlitosne, a wyśmiewanie i wykluczenie z grona znajomych odbija się również na przyszłości dziecka. Dlatego też nie należy lekceważyć problemu, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że istnieje jego skuteczne rozwiązanie. Jest to korekta odstających uszu, ciesząca się coraz większą popularnością również wśród pacjentów pediatrycznych.

Odstające uszy u dzieci

Dlaczego uszy odstają?

Najczęstszą przyczyną defektu jest brak wykształconej grobelki bądź zaledwie jej częściowe wykształcenie. Owa grobelka to wypukłość, za którą następuje zgięcie małżowiny w kierunku głowy. Często odstające uszy u dziecka są również wynikiem nieprawidłowego ułożenia już w łonie matki. Do stanu takiego przyczyniają się także nieprawidłowości, związane z budową szkieletu chrzęstnego ucha. Wśród przyczyn odstających uszu pojawiają się również wady anatomiczne. W tej grupie wyróżnia się np. ucho zwisające, ucho satyra (ze spiczastą górną częścią), ucho Darwina (ze zgrubieniem w górnej części obrąbka małżowiny) czy ucho Marchiavellego, w którym to górny fragment małżowiny jest duży, miękki i płaski oraz zbytnio oddalony od czaszki. Problem odstających uszu zdeterminowany jest często też przez nieprawidłową budowę płatka małżowiny usznej.

Czy odstające uszy u noworodka powinny niepokoić rodziców?

Jak twierdzą specjaliści, odstające uszy u dziecka, niemowlaka, nie powinny być powodem do niepokoju. Najczęściej wynikają one z ułożenia w łonie matki, a problem samoistnie rozwiązuje się wraz z rozwojem malucha. Co więcej, małżowina uszna rozwija się stosunkowo szybko. Z tego powodu problem ten może być jedynie pozorny. Dopiero po skończeniu przez dziecko 6 roku życia można stwierdzić, czy odstające uszy rzeczywiście stanowią powód do niepokoju. Wówczas również przychodzi moment na decyzje, związane z podjęciem skutecznego leczenia w celu wyeliminowania kłopotów w przyszłości.

Kiedy wykonać korektę uszu?

Korekta odstających uszu może być dokonana po 6 roku życia. Nie warto bagatelizować problemu, zwłaszcza gdy dziecko odczuwa dyskomfort, związany z tym defektem wyglądu zewnętrznego. Brak skutecznego leczenia może bowiem rzutować na przyszłość młodego człowieka, prowadząc do kompleksów i wycofania z życia towarzyskiego. Konsultacja ze specjalistą pozwoli wskazać najlepsze rozwiązanie i rozwieje wątpliwości, związane z zabiegiem. Co ważne, chirurgiczna korekta uszu jest jedynym skutecznym rozwiązaniem zaistniałego problemu, o czym powinni pamiętać rodzice, poszukujący pomocy dla swojego dziecka, borykającego się z takim właśnie defektem.

Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *