Skip to main content
Psycholog dla młodzieży

Psycholog dla młodzieży. Poradnik, jak wybrać odpowiedniego specjalistę

Podjęcie decyzji o psychoterapii to bardzo ważny, choć często również niezwykle trudny krok w stronę poprawy samopoczucia i odzyskania zdrowia psychicznego. Aby cały proces zakończył się sukcesem, warto jednak rozpocząć współpracę z odpowiednim specjalistą. Jak to zrobić? Podpowiadamy czym kierować się, wybierając psychologa dla młodzieży.

Jak kwalifikacje psychologa wpływają na przebieg terapii?

Kwalifikacje i doświadczenie psychologa to jeden z najważniejszych aspektów w procesie wyboru specjalisty. To właśnie one będą rzutować w znacznej mierze na przebieg terapii, warunkując jednocześnie jej sukces. Podejmując ostateczną decyzję, warto więc sprawdzić, czy wybrany terapeuta posiada odpowiednie uprawnienia do prowadzenia tego rodzaju działalności. Nie bez znaczenia będzie również jego wykształcenie. Dla przykładu psycholog dla młodzieży Beata Waraksa – jeden z najczęściej wybieranych specjalistów w Słupsku – jest absolwentką wydziału psychologii, posiadając jednocześnie uprawnienia z zakresu logopedii i neurologopedii. Takie kompleksowe wsparcie będzie idealne w przypadku dzieci i młodzieży, wymagających szeroko zakrojonych działań w procesie budowania zdrowia psychicznego.

Psycholog Słupsk

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając psychologa dla młodzieży?

Niezwykle istotny dla sukcesu całego przedsięwzięcia będzie również wybór psychologa, specjalizującego się w określonych problemach, z którymi boryka się młody człowiek. I tak po przejściu na stronę https://gabinetpraktis.pl/#zakres-uslug zobaczysz zakres usług – wspomnianej już wcześniej – psycholożki, wspierającej młodzież w procesie terapii. Szczególną uwagę zwracają tutaj zaburzenia lękowe i depresyjne oraz zaburzenia odżywiania, z którymi zmagają się coraz młodsze osoby. W trakcie specjalistycznych konsultacji psychologicznych możliwa jest również diagnoza ADHD, zespołu Aspergera czy autyzmu. Jak nietrudno się domyślić, wybór osoby, specjalizującej się w konkretnych dziedzinach, będzie warunkował w znacznej mierze postępy terapii, wpływając jednocześnie na jej ostateczne efekty.

Jaki rodzaj terapii wybrać?

Wybór odpowiedniego nurtu terapii to kolejna niezwykle istotna kwestia, którą warto rozważyć. Wśród najczęściej wymienianych rodzajów takiego wsparcia znaleźć można m.in. terapię:

  • behawioralną – skupiającą się na dążeniu do zmiany konkretnej reakcji, zachowania lub nawyku, co możliwe jest przez nabywanie nowych wzorców reakcji,
  • psychodynamiczną – zwracającą się w stronę analizy procesów umysłowych, przebiegających w podświadomości i warunkujących w znacznej mierze nasze emocje i zachowania,
  • poznawczo-behawioralną – której celem będzie dążenie do zastąpienia negatywnych przekonań i myśli prawidłowymi wzorcami.
Psycholog dla młodzieży Beata Waraksa

Analizując rodzaje terapii, nie należy również zapominać o terapii rodzinnej, obejmującej niekiedy wszystkich jej członków. To właśnie dzięki niej możliwe staje się budowanie właściwych relacji i rozwiązywanie problemów, rzutujących negatywnie na jakość codziennego funkcjonowania.

Co jeszcze będzie warunkowało sukces terapii?

Z dotychczasowej lektury wiesz już, na co zwrócić szczególną uwagę, wybierając psychologa dla młodzieży. W procesie decyzyjnym nie bez znaczenia pozostają również takie aspekty, jak:

  • podejście do leczenia i otwartość na różnorodne techniki oddziaływania,
  • właściwa relacja terapeutyczna, oparta na zaufaniu i dobrej atmosferze.

Nie należy jednak zapominać też o kosztach terapii. Regularne spotkania mogą stanowić bowiem obciążenie dla domowego budżetu, które zrekompensuje jednak powrót do zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia.

Gdzie szukać informacji o dobrych psychologach?

Wybierając psychologa dla młodzieży, warto również poświęcić nieco czasu na lekturę opinii dotychczasowych pacjentów. To niezwykle cenne źródło informacji o atmosferze panującej w trakcie spotkań, a także o sukcesach terapii i jej przebiegu. Dobre opinie to jeden z najważniejszych argumentów za wyborem konkretnego specjalisty. Dla odmiany złe rekomendacje stanowią wyraźny sygnał alarmowy, który powinien skłonić nas do poszukiwania innego rozwiązania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *