Skip to main content
Stulejka u nastolatków

Stulejka – problem dojrzewających nastolatków

W czasie dojrzewania, u chłopców dochodzi do wielu zmian w budowie zewnętrznej, zmian hormonalnych, a także zmian społecznych i psychicznych, które zmieniają dziecko w dorosłego mężczyznę. Kiedy dla wielu istotnym problemem są pryszcze na twarzy, inni zmagają się z poważnym problemem, jakim jest stulejka. Jest to jedna z najczęstszych przypadłości występujących w równym stopniu w wieku dziecięcym, dojrzewania, jak i w dorosłym życiu mężczyzny.

Zabieg stulejki

Co to jest stulejka?

Stulejka to dość powszechna nieprawidłowość anatomiczna polegająca na dużym zwężeniu otworu napletka, który ściśle przylega do żołędzia i uniemożliwia jego odsłonięcie. Problem stulejki wiąże się ściśle z układem płciowym, ale także moczowym występującym u mężczyzn. Napletek, który nie zsuwa się z żołędzia stanowi duży problem przy oddawaniu moczu, w życiu seksualnym, i utrzymaniu higieny osobistej.

Stulejka w wieku dojrzewania – jak rozpoznać?

Objawy, które powinny zaniepokoić dojrzewającego chłopca, to trudności przy oddawaniu moczu, który nie płynie pełnym prostym strumieniem, tylko rozpryskuje się na boki. To także częste stany zapalne w okolicach żołędzia i napletka, co prowadzi do niedostatecznej higieny i zwiększa prawdopodobieństwo infekcji bakteryjnych i grzybiczych. Co więcej, stulejka u nastolatków może objawiać się również obrzękiem, zaczerwienieniem, czy widocznymi bliznami powstałymi po siłowej próbie przesunięcia napletka z żołędzia. Konsekwencją tego stanu, czyli stulejki, mogą być częste i nawracające zakażenia dróg moczowych, które powinny być dla nastolatka sygnałem alarmowym, że coś jest nie w porządku.

Stulejka u nastolatków

Stulejka nabyta czy wrodzona?

Możemy rozróżnić dwa rodzaje stulejki. W pierwszym prawidłowym jej występowaniu jest określana jako stulejka fizjologiczna, czyli wrodzona, która w pierwszych trzech, czterech latach stopniowo ustępuje w rezultacie naturalnych procesów zachodzących w trakcie wzrostu prącia. Wydzielina zwana mastką stopniowo oddziela napletek od żołędzia. Problemem jest stulejka patologiczna, która jest konsekwencją zachowanej tulejki wrodzonej, blizn, zwłóknień, urazów, częstego cewnikowania prącia i chorób takich, jak na przykład cukrzyca.

Jak leczyć stulejkę?

W wieku chłopięcym leczenie stulejki może odbywać się za pomocą maści i delikatnego ściągania napletka z żołędzia. Zabieg ten powinno przeprowadzać się w ciepłej wodzie i z zachowaniem dużej ostrożności, aby nie uszkodzić napletka i nie spowodować zbliznowacenia urazów. Natomiast stulejka, u pacjentów w wieku dojrzewania, jak i dorosłych, z reguły wymaga leczenia operacyjnego. I tak, zabieg stulejki polega na chirurgicznym poszerzeniu napletka, za pomocą nacięcia go i zszycia, aby odpowiednio poszerzyć jego ujście. Zabieg może również polegać na częściowym usunięciu napletka, który ściśle przylega do żołędzia. Kiedy inne metody zawodzą należy wykonać obrzezanie, które polega na całkowitym usunięciu napletka i odsłonięciu żołędzia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *