Skip to main content
Związek symbiotyczny - psycholog Beata Załucka Gosk

Związek symbiotyczny – czym jest?

Związek, będący efektem głębokiego uczucia dwojga ludzi, nie zawsze niesie ze sobą wyłącznie pozytywne emocje. Desperackie dążenie do nieustannego kontaktu i uzależnienie partnera od siebie w różnych sferach funkcjonowania może być efektem problemu, wynikającego z tzw. związków symbiotycznych. Poświęcanie całej energii na budowanie relacji z partnerem i głęboki lęk przed odrzuceniem, bardzo często wskazuje na konieczność szukania pomocy u specjalisty. Tylko terapia pozwoli zrozumieć zachodzące w relacjach mechanizmy, które negatywnie rzutują nawet na silne uczucie miłości.

Terapia dla par - relacja symbiotyczna - psycholog Beata Załucka Gosk

Zdrowy związek – czym jest i jak go zbudować?

W zdrowym związku obie osoby potrafią funkcjonować bez siebie, jako dwa osobne byty. Każdy z nas bowiem jest odrębną jednostką, z różnymi pasjami, zainteresowaniami, potrzebami i planami na przyszłość. Decydując się na budowanie wspólnej przyszłości, konieczne są pewne wyrzeczenia, jednak nie powinny one zdeterminować zupełnie naszego funkcjonowania. Wartościowa relacja opiera się na wzajemnym zaufaniu oraz poszukiwaniu harmonii pomiędzy tym, co planujemy zbudować, a tym, co już udało nam się osiągnąć. Uzależnienie się od partnera, czyli relacja symbiotyczna, z pewnością nie wpłynie dobrze na relacje, zwłaszcza gdy kształtują się one dopiero w początkowym etapie wspólnego życia. Tylko pełna świadomość własnej odrębności pozwala zbudować zdrowy związek, w którym każdy partner otrzymuje tyle przestrzeni, ile potrzebuje, by normalnie funkcjonować.

Jak postrzegać partnera w związku?

Partner z pewnością nie jest całym naszym życiem, a wyłącznie jego częścią i tak też powinien być postrzegany. Budowanie trwałej relacji wymaga jednak zgody z samym sobą. Warto pamiętać jednak, że druga osoba nie powinna być lekarstwem na kompleksy i niepowodzenia, jakie dotknęły nas w życiu. Dopiero poczucie własnej wartości pozwoli wejść w związek z pewnością, że wniesiemy do niego istotne wartości, ważne dla obu stron relacji. Co ciekawe, problemy, wynikające z braku poczucia własnej wartości, kształtują się już przed 3 rokiem życia. Przywiązanie lękowo-ambiwalentne do opiekuna powoduje w przyszłości liczne problemy, wraz z silną potrzebą bliskości i jeszcze silniejszym strachem przed odrzuceniem. Problemy te dotyczą również DDA, wymagających od partnerów maksymalnego poświęcenia i ciągłych deklaracji uczucia. Walka o kontrolę i dominację w związku psuje relacje i prowadzi do ich pogorszenia, a w konsekwencji nawet do ich zakończenia. Dlatego też warto zareagować, zanim to nastąpi, korzystając z odpowiedniej terapii u psychologa. Mieszkańcy Gdyni i okolic mogą np. skorzystać z oferty dostępnej na stronie https://www.pomocwlabiryncie.pl/, gdzie określono m.in. obszar pomocy, a także zamieszczono wiele ciekawych artykułów, związanych ze sferą psychiczną naszego funkcjonowania.

Związek symbiotyczny - psycholog Beata Załucka Gosk

Jak rozpoznać osobowość symbiotyczną?

Wiele osób z pewnością zastanawia się teraz czym jest osobowość symbiotyczna i jak ją rozpoznać? Osoba z takim problemem będzie z pewnością nieustannie zabiegać o zainteresowanie i domagać się wyłącznego kontaktu z partnerem. Ta patologiczna relacja z czasem przestanie przybierać formę głębokiego uczucia, stając się niemalże obsesją. Takie uzależnienie prowadzi do bardzo silnego wyczulenia na emocje oraz poszukiwania nieustannej uwagi i zapewnień o głębokim uczuciu ze strony partnera. Ich brak prowadzi do rozpaczy, wybuchów gniewu, a nawet zachowań agresywnych. Co więcej, osoba z takimi kłopotami na ogół zaprzecza ich istnieniu oraz konieczności poszukania wsparcia u specjalisty. Dlatego też ważna jest konsultacja z psychologiem, gdy tylko zauważymy pojawiający się problem, zanim urośnie on do rozmiarów, które zniszczą silny związek i głęboką relację, opartą na prawdziwy uczuciu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *