Skip to main content
Czy można zamontować okna samodzielnie?

Jak prawidłowo zamontować okna?

Odpowiedni montaż okien ma duży wpływ na ich szczelność oraz trwałość. Istotne jest, by wszystko przygotować, zanim na budowę przybędą specjaliści, zajmujący się ich montażem. Również umiejscowienie okien ma bardzo duże znaczenie. Istnieją nawet przepisy, które jasno określają, w jaki sposób okna powinny być montowane.

Podstawa, czyli odpowiedni specjaliści

By mieć pewność, że okna zostaną odpowiednio zamontowane, niezbędne jest korzystanie z usług profesjonalistów. Przygotowanie odpowiednich otworów okiennych leży po stronie ekipy zajmującej się budową i wykończeniem, ponieważ poza przygotowaniem otworu o odpowiednich rozmiarach do ich zadań należy właściwe wyrównanie i otynkowanie. Specjaliści zajmujący się profesjonalnym montażem okien zazwyczaj są w stanie dokonać odpowiednich poprawek i mogą podmurować okno.

Firmy takie jak oknans.pl, których siedzibą jest Nowy Sącz, oferują kompleksową usługę montażu okien, dzięki czemu są one zawsze prawidłowo obsadzone. Korzystanie z usług specjalistów zapewnia gwarancję wykonanego montażu i zminimalizowanie ryzyka wystąpienia niepożądanych usterek.

Czy warto zatrudnić firmę do montażu okien?

Co zrobić, gdy ekipa budowlana popełniła błąd?

Bardzo częstym przypadkiem jest niewłaściwe dopracowanie dolnej krawędzi otworu okiennego przez ekipę budowlaną. W takim przypadku niezbędne jest podmurowanie okna. Do tego celu wykorzystać można materiał, z którego budowane były ściany domu, bądź użyć podwalin. Pierwsze rozwiązanie nie jest optymalne, ponieważ w ten sposób powstaje zimny próg, przez który dom może tracić ciepło. W przypadku podwalin ogranicza się ryzyko osiadania okien, zwiększa się trwałość stolarki okiennej i zapobiega jej uszkodzeniom, a przede wszystkim zmniejsza się straty ciepła.

Do najpopularniejszych rodzajów podwalin należą podwaliny z purenitu i podwaliny z klinarytu. Który z nich zatem wybrać – klinaryt czy purenit? Obydwa posiadają swoje zalety i wszystko zależy w tym wypadku od miejsca zastosowania oraz rodzaju stolarki okiennej.

Czym jest ciepły montaż?

W przypadku stosowania okien energooszczędnych niezbędny jest konkretny typ montażu. Ważne jest bardzo staranne uszczelnienie ościeżnicy i zlikwidowanie mostków cieplnych. To właśnie przez nie najszybciej ucieka ciepłe powietrze.

Niezbędne jest dokładne wyrównanie powierzchni otworu i zastosowanie trzech warstw izolacyjnych. Taśma paroprzepuszczalna zabezpiecza całą izolację przed działaniem warunków atmosferycznych. Środkowa warstwa, najczęściej wykonywana z pianki poliuretanowej, stanowi główną izolację termiczną. Warstwa wewnętrzna to folia paroszczelna, której zadaniem jest chronienie pianki przed wilgocią. Nazwa „ciepły montaż” bierze się właśnie z dużej oszczędności energii cieplnej, uzyskiwanej właśnie przez zastosowanie odpowiedniej techniki montażu.

O czym trzeba pamiętać przy montażu okien?

Jak montować okna przeciwwłamaniowe?

Zgodnie z wytycznymi okna antywłamaniowe należy montować zgodnie z rygorystyczną normą europejską EN-V 1627-30. Określa ona rozmiar oraz rodzaj dybli, odległość między nimi oraz głębokość, na której montowane są kotwy. Jedynie stosowanie się do warunków montażu zapewnia spełnienie certyfikatu bezpieczeństwa. Firma wykonująca montaż takiego okna wydaje stosowaną gwarancję, zapewniającą o wykonaniu montażu zgodnie z zasadami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *