Skip to main content
Jakie są typy desek elewacyjnych?

Jakie są rodzaje desek elewacyjnych?

Budowa własnego domu daje duże możliwości dopasowania go do indywidualnych preferencji jeśli chodzi o wykończenie. Aktualnie coraz większą popularnością w Polsce cieszy się elewacja wykonana z desek elewacyjnych, ponieważ kojarzy się z ekologią i sprawia, że dom wygląda przytulniej i cieplej. Na rynku znaleźć można różnego rodzaju deski, podzielone zależnie od materiału, z którego zostały wykonane.

Rozwiązanie klasyczne, czyli naturalne drewno

Najpopularniejszym rodzajem desek elewacyjnych są te, wykonane z naturalnego surowca. Deski drewniane uznawane są za rozwiązanie najbardziej klimatyczne i luksusowe. Do ich wyrobu używa się aktualnie takich drzew jak modrzew syberyjski, skandynawski świerk i sosna, cedr kanadyjski oraz drzew egzotycznych. Cechują się one odpowiednią wilgotnością, zapobiegającą odkształceniom.

Różny rodzaj wykończenia w połączeniu z różnymi dodatkami zapewnia dużą różnorodność i możliwość dopasowania wzoru do stylu całego domu. Tutaj zobaczysz jak wygląda deska elewacyjna „półbal” z warkoczem, która łączy w sobie nowoczesną elegancję z elementami klasycznymi.

Na co trzeba uważać przy drewnie?

Z pewnością drewno spodoba się wielu osobom, jednak jego wadą jest konieczność odpowiedniej pielęgnacji i mimo wszystko podatność na uszkodzenia. Nie sprzyjają im niektóre warunki atmosferyczne i mogą zmieniać swój kształt pod wpływem bardzo wysokiej temperatury. Alternatywą są deski wykonane z imitacji drewna.

Jak obchodzić się z drewnianą elewacją?

Deska akrylowa rozsądną alternatywą?

W przypadku ograniczonego budżetu na wykonanie elewacji dużo lepszym rozwiązaniem może być zastosowanie imitacji drewna. Najtańszym rozwiązaniem jest w tym wypadku wybór desek akrylowych, których największą zaletą jest wysoka odporność na warunki atmosferyczne. Są one elastyczne, łatwe w montażu i wyjątkowo odporne również na uszkodzenia mechaniczne.

Kompozyt nowoczesnym rozwiązaniem

Osoby szukające rozwiązania wyjątkowo nowoczesnego mogą się zdecydować na kompozytowe deski elewacyjne. Wykonane są one z mieszanki tworzyw sztucznych i mączki drzewnej. Dzięki temu są one w pełni odporne na wilgoć i działanie drobnoustrojów. Warto zdecydować się na deski kompozytowe wykonane na rdzeniu styropianowym, ponieważ pełnią one wtedy rolę dodatkowej izolacji termicznej, co przekłada się na dodatkowe oszczędności przy ogrzewaniu domu.

Czy opłaca się stosować drewno przy wykończeniu domu?

Wygodna elewacja rozwijana z rolki

Inną nowoczesną alternatywą jest elastyczny panel wykonany z tworzywa sztucznego ze strukturą trójwymiarową. Rozwiązanie to najczęściej nazywane jest deską w rolce, ponieważ jest bardzo proste w montażu i świetnie imituję wygląd prawdziwych desek elewacyjnych. Odwzorowanie drewna zapewnia prawdziwie stylowy efekt.

Deska wykończeniem uniwersalnym

Deska elewacyjna może być stosowana przy niemal dowolnym projekcie domu. Właściciela nieruchomości ogranicza tylko własna wyobraźnia, ponieważ bez problemu znaleźć można wzory zarówno klasyczne, tradycyjne jak i nowoczesne. Niezależnie od wyboru każdy wygląda elegancko i dodaję nieruchomości klasy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *