Kiedy kamień jest szlachetny?
Biżuteria wysadzana kamieniami szlachetnymi to jeden z najbardziej pożądanych wyrobów jubilerskich, a zarazem synonim luksusu, elegancji i ponadczasowego stylu. Niestety, czasami to, co wydaje się być drogocennym kamieniem w rzeczywistości okazuje się być jedynie jego kopią. Czy istnieją sposoby na sprawdzenie, czy dany kamień jest szlachetny? Jak odróżnić kamień od szkła?
Jak sprawdzić autentyczność kamienia szlachetnego?
W jubilerstwie wykorzystuje się dwie nazwy: kamień szlachetny oraz ozdobny. Wiele osób niezwiązanych z branżą myli te pojęcia, uważając, że są one tożsame, co niestety nie jest prawdą. Więcej na ten temat przeczytasz we wpisie https://lodzinscy.eu/blog/porady/kamien-szlachetny-a-ozdobny, w którym znajdziesz opis wszystkich istotnych różnic i cech charakterystycznych obu typów kamieni.
Sprawdzając autentyczność kamienia szlachetnego, należy wziąć pod uwagę jego właściwości fizyczne. Główną z nich jest zasada twardości kamieni szlachetnych opisana za pomocą 10-stopniowej skali Mohsa. Według niej najmniejszą wartość, a co za tym idzie, najmniejszą twardość ma talk (1). Z kolei najwyższym numerem oznaczono najtwardszy materiał, czyli diament.
Twardość kamieni szlachetnych
Prawdziwy kamień szlachetny będzie miał twardość na poziomie równym lub wyższym 7. Aby to sprawdzić, należy przeprowadzić próbę twardości. Polega ona na wykonaniu niewielkiego zadrapania na powierzchni kamienia (pilnikiem lub gwoździem). Jeśli po narzędziu pozostanie ślad, to nie jest on szlachetny.
Niestety w niektórych przypadkach próba ta może przynieść fałszywe wyniki, istnieją, bowiem syntetyczne kamienie szlachetne, które cechami przypominają naturalne kamienie szlachetne. Takie egzemplarze wykazują twardość zbliżoną do swoich oryginałów, dlatego w przypadku podejrzenia, że kamień w naszej biżuterii jest syntetyczny, warto udać się do doświadczonego jubilera po poradę.
Czym są inkluzje?
Innym sposobem na sprawdzenie, czy dany kamień jest szlachetny, jest dokładne przyjrzenie się jego wyglądowi. Większość autentycznych kamieni szlachetnych posiada wyrostki, czyli naturalne zanieczyszczenia minerału. Przyglądając się kamieniom szlachetnym, zauważymy również inkluzje, czyli niewielkie wewnętrzne pęknięcia potwierdzające, że kamień powstał wskutek działania natury.
Sztuczne kamienie wykonane przez człowieka mają gładkie wnętrza lub naznaczone niewielkimi bąbelkami powietrza. Co więcej, imitacje mają zazwyczaj intensywny, niemal idealny kolor. Kamienie naturalne mogą mieć z kolei kilka odcieni.
Krystian
Może wstyd się przyznać, ale wcześniej nie byłem świadomy tego, że kamień szlachetny i ozdobny to dwie różne rzeczy. Najwidoczniej muszę się jeszcze trochę dokształcić w tematyce biżuterii…