Bukiety kwiatów - symbolika i ich znaczenie

Symbolika kwiatów – zobacz jakie znaczenie niosą nasze bukiety

Wybierając kwiaty, wręczane najbliższym osobom przy różnych okazjach, bardzo często sugerujemy się ich kolorem czy zapachem. Niemniej jednak niezwykle istotne znaczenie ma również gatunek rośliny, którą obdarowujemy ukochane kobiety, koleżanki z pracy czy solenizantów. Jakie jest znaczenie najczęściej wybieranych kwiatów?

Kwiaty i ich znaczenie

Co symbolizują kwiaty?

Kwiaty wręczamy przy różnych okazjach. Obdarowanie nimi innej osoby, wyraża pozytywne uczucia, jakimi jest ona przez nas obdarzana. To przede wszystkim sympatia, szacunek, wdzięczność i miłość. Bukiet kwiatów może często wyrazić znacznie więcej, niż najpiękniejsze słowa. Dzieje się tak zwłaszcza wówczas, gdy ich symbolika nie jest obojętna dla obu stron. Decydując się na obdarowanie kogoś właśnie w ten sposób, zdecydowanie lepiej postawić na kwiaty cięte, uznawane za znacznie bardziej eleganckie niż te, które zasadzone zostały doniczkach. Co ważne, bukiet należy zawsze wręczać pąkami do góry, o czym warto pamiętać, by nie popełnić w tym względzie żadnej gafy.

Kolor kwiatów ma znaczenie

Wybierając kwiaty dla bliskiej osoby, warto również zwrócić uwagę na ich kolor. Powszechnie przyjmuje się, że to właśnie barwa kwiatów oddaje w pełni ich znaczenie i uczucia, które chcemy wyrazić. Dla nikogo nie stanowi raczej tajemnicy, że to właśnie czerwony kolor symbolizuje miłość, którą obdarzamy nie tylko partnera, ale również babcię czy rodziców. To najczęściej spotykana barwa kwiatów, oferowanych w kwiaciarniach. Niewinność i delikatność to domena białych róż. Wręcza się je na ogół w dowód wdzięczności i szacunku do drugiej osoby. Uważać trzeba natomiast, decydując się na żółte kwiaty. Jeszcze całkiem niedawno kojarzone one były z zazdrością i zdradą, choć dziś ich symbolika nieco się zmienia. Chcąc wręczyć kwiaty przyjaciółce, lepiej zdecydować się na kolor różowy. Barwa niebieska symbolizuje oddanie i wierność, a odcień fioletowy zarezerwowany jest raczej dla ostatecznych pożegnań i bywa wykorzystywany głównie w wiązankach pogrzebowych.

Jakie gatunek kwiatów wybrać?

Nie tylko kolor kwiatów, ale również ich gatunek ma istotne znaczenie. Uniwersalnym wyborem będzie np. lilia, oznaczająca najlepsze życzenia. Nic dziwnego, że bywa ona wręczana przy różnych okazjach, podobnie jak konwalia, symbolizująca delikatność i czystość. Dzień Kobiet to z kolei czas na tulipany, które wręczane są kobietom w całym kraju. Symbolizują one radość i szacunek wobec drugiej osoby. Symbolika goździków zależy z kolei od wybranego koloru. Białe kwiaty oznaczają niewinność, a różowe pamięć. Ciekawym pomysłem jest również słonecznik, który oznacza cichą adorację i oddanie drugiej osobie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *