Zawód stylista — na czym właściwie polega jego praca?
Stylista to zawód, który zyskuje na popularności. Jest to spowodowane przede wszystkim faktem, że społeczeństwo zaczęło przywiązywać coraz większą wagę do swojego wyglądu, prezencji i stylizacji. Dzięki profesjonalnemu doradztwu w tym zakresie, możliwe jest nadążanie za nowymi trendami oraz sprostanie standardom, wyznaczanym w kolejnych sezonach przez najlepszych projektantów. Stylista jest więc osobą, która powinna na bieżąco śledzić zmiany w modzie oraz posiadać umiejętność skomponowania stroju adekwatnie do sylwetki, wagi czy wieku klienta. Jak zostać stylistą i jak wygląda jego praca w praktyce?
Co należy do obowiązków zawodowych stylisty?
Stylista to jeden z najpopularniejszych zawodów. Co ważne, aby nim zostać, nie trzeba kończyć uczelni wyższych czy legitymować się dokumentami, poświadczającymi posiadanie odpowiedniego wykształcenia. Nie oznacza to jednak, że dobrym stylistą może zostać każdy z nas. Swoje kwalifikacje i umiejętności warto bowiem potwierdzić, a zarazem rozszerzyć, odbywając odpowiedni kurs. Dla przykładu Roczna Szkoła Stylizacji umożliwia nabycie wiedzy w profesjonalnej pracowni, pod okiem doświadczonych wykładowców. Uczęszczanie na zajęcia pozwoli zagłębić się w tajniki pracy stylisty i poznać sekrety najlepszych z nich, co z pewnością wpłynie na budowanie własnego sukcesu.
Co powinien wiedzieć stylista?
Stylista, jak sama nazwa wskazuje, musi posiadać wyczucie stylu. Powinien on nadążać za dynamicznymi zmianami w modzie i na bieżąco śledzić zmieniające się trendy. Nie może mu być również obojętna historia mody, światowe marki i propozycje od największych projektantów. Wbrew pozorom, to wcale nie takie łatwe zadanie. Świat mody zmienia się bowiem bardzo dynamicznie, a nowe trendy pojawiają się wraz z kolejnymi sezonami. W pracy stylisty ważne jest jednak, by nie zapominać również o trosce o wygląd i samopoczucie klienta. To on bowiem ma prezentować się modnie, ale i zgodnie ze swoimi oczekiwaniami. Odpowiednie fasony, kroje czy kolorystyka materiałów powinny więc odpowiadać nie tylko nowoczesnym trendom, ale również i preferencjom osób, które będą je nosić, o czym dobry stylista powinien zawsze pamiętać.
Jak zostać stylistą?
Aby zostać stylistą, można ukończyć szkołę o odpowiednim profilu bądź też wziąć udział w kursie zawodowym. Ważne będzie z pewnością doświadczenie, zgromadzone chociażby na praktykach w sklepach odzieżowych. Rozwój kariery i sukces w wybranym zawodzie, przypieczętuje z pewnością sukcesywnie budowane zaufanie klientów. Ci z kolei należeć będą nie tylko do grona celebrytów i gwiazd, ale również i pozostałych członków społeczeństwa. Stylistów spotkać można także w domach modowych najlepszych projektantów, w pracowniach fotograficznych podczas sesji zdjęciowych czy w agencjach marketingowych. Jak widać, stylista to niezwykle istotny zawód, którego popularność z pewnością nie będzie malała na przestrzeni wielu kolejnych lat.